490ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η μικτή παίδων της ΕΠΣ Μακεδονίας αν και προηγήθηκε 2-0 της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Ξάνθης, ισοφαρίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα (2-2) και έχασε στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-2, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την επόμενη φάση του θεσμού. Οι παίκτες της ΕΠΣ Μακεδονίας ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους στο 1ο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν πολύ νωρίς με σκορ 2-0 και να χάσουν αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσουν το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Παίδες της ΕΠΣ Ξάνθης ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν με δύο γκολ του Ιωσηφίδη να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες της Ξάνθης ήταν περισσότερο εύστοχοι και χάρη στις αποκρούσης του τερματοφύλακά Χατζή πήραν τη πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Δοκάρι είχε στο 26' ο Τασιούρας.

Σκόρερ: Λευτερούδας 3', Πιτιλάκος 14', Ιωσηφίδης 70' 80'+

Η σειρά των πέναλτι: Αναστασιάδης 1-0, Πορτοκαλάς απόκρουση, Ιωσηφίδης 2-0, Ξανθόπουλος απόκρουση, Πατήρας απόκρουση Φαιτατζόγλου, Κοτινάκης 2-1, Μετεντζίδης 3-1, Σωτηριάδης 3-2, Πιστικός 4-2.

Διαιτήτευσε με επιτυχία ο κ. Πουλικίδης (Ραβίκαλης, Παστιάδης) της ΕΠΣ Δράμας.

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ (Απ. Κουτρουλός): Χατζής, Μαρκοσιάν (24' Τεφήκογλου), Κούτρας (62' Τσολακίδης), Τυριακής, Χαιτίδης, Αναστασιάδης, Μετεντζίδης, Πατήρας, Ιωσηφίδης, Γιουρούκ, Χότσκα (55' Πιστικός).

ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (Καναράς): Φαϊτατζόγλου, Τσουρούκης, Τρέμμας, Κοτινάκης, Κεραμίτσης, Πορτοκαλάς, Τασιούρας (80' Στεφανίδης), Ακτσελής (80' Μεταξάς), Χαραλαμπόγλου (68' Σωτηριάδης), Πιτιλάκος (80' Ξανθόπουλος), Λευτερούδης (62' Μάρτος).

Στην Τελική Φάση (Δ') του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων προκρίθηκαν στη μεν κατηγορία των Νέων οι ομάδων των ΕΠΣ Αχαϊας, Ηρακλείου, Μακεδονίας και Κυκλάδων, ενώ στη κατηγορία των Παίδων οι ομάδες των ΕΠΣ Αθηνών, Αχαίας, Δράμας και Ξάνθης.

• Η κλήρωση της φάσης θα γίνει στα γραφεία της ΕΠΟ τη Παρασκευή 16/3/2018 και ώρα 14:00