10ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η μικτή Κ14 (Παίδων) της ΕΠΣ Μακεδονίας επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Πειραιά με σκορ 1-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Με τη νίκη της αυτή η μικτή της ΕΠΣΜ προκρίθηκε στον τελικό του πανελλήνιου Πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο την ΕΠΣ Ξάνθης η οποία νίκησε την ΕΠΣ Αχαϊας με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βασιλειάδης στο 50’ ενώ στο 60’ είχε δοκάρι ο Κουτσιούδης. Κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο έχασαν οι Βασιλειάδης, Κουτσιούδης, Μαυρόπουλος και Θεοδοσιάδης. Από την άλλη πλευρά η ΕΠΣ Πειραιά δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα την ομάδα της ΕΠΣΜ και δεν έχασε ούτε μια ευκαιρία.

Τον αγώνα διαιτήτευσε με επιτυχία ο κ. Καλαϊτζής (Αναστασίου, Σφυρής) της ΕΠΣ Θεσσαλίας.

ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ρενιέρης): Κρητικός, Νινος, Χουρδάκης, Βαμβακάς, Γλέτσος, Κόρπης (Δρόσος), Διαμαντόπουλος, Παπαδόπουλος Αθ. (Μελέγκος), Μοίρας, Αθανασίου, Βάρσος (Χατζηανόγλου),

ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (Καναράς): Μπάτος, Αθ. Παναγιωτίδης, Σκούρτης, Κασακόγιας, Κυφωνίδης, Κώττας (Καρυπίδης), Μαυρόπουλος (Σερέτης), Θεοδοσιάδης, Κουτσιούδης (Αμπεριάδης), Βασιλειάδης (Χ. Γεωργιάδης), Ιγνατίου (Τσαλίκογλου).

Μετά τον αγών ο προπονητής της μικτής Θανάσης Καναράς δήλωσε: «Ήμασταν συντριπτικά καλύτεροι των αντιπάλων μας και δίκαιο προκριθήκαμε στον τελικό. Χάσαμε ευκαιρίας για να πετύχουμε και άλλα γκολ ιδίως στο 1ο ημίχρονο. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο, αδικεί την ομάδα μας, γεγονός που παραδέχθηκαν και οι αντίπαλοί μας. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν για τη εμφάνισή τους και για ακόμα μία φορά θα διεκδικήσουμε τον τίτλο στον τελικό της διοργάνωσης, συνεχίζοντας τις διακρίσεις της ΕΠΣ Μακεδονίας σε αυτό το θεσμό.»