624ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η μικτή ομάδα Παίδων της ΕΠΣ Μακεδονίας, ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση, κατάφερε να επικρατήσει της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Μεσσηνίας στα πέναλτι με σκορ 3-0 στο γήπεδο Νέας Ιωνίας και να προκριθεί στον Τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων στην κατηγορία Παίδων, όπου θα αντιμετωπίσει την ΕΠΣ Ηρακλείου σε ουδέτερο γήπεδο, η οποία νίκησε την ΕΠΣ Εύβοιας με σκορ 3-2.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα τέλειωσε με λευκή ισοπαλία (0-0), όπως και η παράταση έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1. Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι όπου πρωταγωνιστής ήταν ο Φίλιππος Κρίγκος, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι και οδήγησε την μικτή της ΕΠΣΜ στον Τελικό.
Η μικτή ήταν καλύτερη του αντιπάλου της στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα που κυριάρχησε η δύναμη. Οι Παίδες της ΕΠΣΜ ήταν άτυχοι, καθώς χτύπησε σοβαρά στη μύτη ο Αδέμης στις αρχές του α’ ημιχρόνου (12’) και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις, έχασε πολλές ευκαιρίες με τους Σαλπιγγίδη (19’, 80’, 89’), Πετρίδη (37’), Καρατζούνη (100’), Καράκουτη (105’), βρήκε σε πολύ καλή μέρα τον αντίπαλο τερματοφύλακα Καραχάλιο και δέχτηκε ένα απρόσμενο γκολ και την ισοφάριση στις καθυστερήσεις της παράτασης.
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι και οι δύο σκόρερ πέρασαν ως αλλαγές στον αγώνα και οι παίκτες της ΕΠΣΜ ήταν πολύ εύστοχοι στην εκτέλεση των πέναλτι (3 στα 3), ενώ οι αντίπαλοί τους απέτυχαν και στις τρεις προσπάθειές τους και δεν χρειάστηκε να εκτελεστούν τα υπόλοιπα δύο πέναλτι.
Σκόρερ: Δρίτας (108’), Ρουμελιώτης (110’).
Στη διαδικασία των πέναλτι: Σαλπιγγίδης (1-0), Κοτσιλιέρης (απέκρουσε ο Κρίγκος), Καρατζούνης (2-0), Στυλιανόπουλος (απέκρουσε ο Κρίγκος), Καράκουτης (3-0), Καλύβας (άουτ).
Διαιτήτευσε ο κ. Ντουμιτρέσκου (Καρακελλές, Φαγκρίδας) της ΕΠΣ Πειραιά.
ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (Καναράς Θανάσης): Κρίγκος, Αυγέρος (103’ Γκαμάνης), Πολίτης Αν., Αδέμης (12’ Ταϊτζόγλου), Βαλαής, Χατζόπουλος, Καράκουτης, Τσιάτρης, Πετρίδης (81’ Δρίτας), Σαλιάρης, Σαλπιγγίδης.
ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ (Μαστορέας Ηλίας): Καραχάλιος, Σκοπέτος, Οικονομέας, Στυλιανόπουλος, Καλύβας, Σαούτης, Παπανικολόπουλος (92’ Παπαγεωργακόπουλος), Κοσμόπουλος (92’ Κοτσιλιέρης), Κωστέας (45’ Ρουμελιώτης), Σαρδέλης, Αλεξανδρόπουλος.
Ήταν η δεύτερη φορά που βρέθηκαν αντίπαλοι σε αγώνα Παίδων η ΕΠΣ Μακεδονίας και η ΕΠΣ Μεσσηνίας και τότε, το 1999, σε Τελικό της διοργάνωσης είχαν κερδίσει στη διαδικασία των πέναλτι οι Μεσσήνιοι με σκορ 5-4.
Δέκα οκτώ χρόνια αργότερα οι Θεσσαλονικείς πήραν την άτυπη ρεβάνς, έστω και σε ημιτελικό, και μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της μικτής ΕΠΣΜ, Θανάσης Καναράς, υποστήριξε: «Ήμασταν καλύτεροι και δικαίως προκριθήκαμε στον Τελικό, έστω και στη διαδικασία των πέναλτι. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνισή τους και αν δεν ήμασταν άτυχοι θα μπορούσαμε να εξασφαλίσουμε τη νίκη – πρόκριση στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Χτύπησε ο Αδέμης, κάναμε αναγκαστικές αλλαγές στο σχεδιασμό μας και χάσαμε αρκετές ευκαιρίες, καθώς βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Οι αντίπαλοί μας έπαιξαν εξίσου καλά, ήταν πολύ δυνατή ομάδα, πάλεψαν το παιχνίδι και απέδειξαν ότι δεν έφτασαν τυχαία μέχρι εδώ. Ευελπιστώ και στον Τελικό να έχουμε αντίστοιχη επιτυχία και να κατακτήσουμε ακόμη ένα τρόπαιο».
Ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ο τερματοφύλακας της ΕΠΣΜ, Φίλιππος Κρίγκος, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, τόνισε: «Νιώθω πολύ χαρούμενος που συνέβαλα με την απόδοσή μου να προκριθούμε στον Τελικό. Δουλέψαμε όλοι μαζί γι’ αυτό τον σκοπό και πιστέψαμε ότι μπορούμε να προκριθούμε και πετύχαμε το στόχο μας. Μπορούσαμε να κερδίσουμε και στην κανονική διάρκεια του αγώνα ή στην παράταση, αλλά συνωμότησε το σύμπαν σε βάρος και δεχτήκαμε την ισοφάριση μ’ ένα τυχαίο γκολ. Ευτυχώς στα πέναλτι ήμασταν αποτελεσματικοί και κερδίσαμε».
Ο δαιμόνιος, Κώστας Σαλπιγγίδης, ανέφερε: «Είχαμε ν’ αντιμετωπίσουμε ένα δυνατό και δύσκολο αντίπαλο, αλλά τα καταφέραμε με μεγάλη προσπάθεια. Αν ήμασταν περισσότερο τυχεροί στην τελική προσπάθεια, θα πανηγυρίζαμε νωρίτερα την πρόκρισή μας στον Τελικό.
Και ο Γιάννης Καράκουτης, που διακρίθηκε ιδιαιτέρως στον αγώνα, δήλωσε: «Ήταν μία πολύ δύσκολη και καλή εμπειρία για μένα και τους συμπαίκτες μου. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που καταφέραμε να πετύχουμε το στόχο μας και να προκριθούμε στον Τελικό, καθώς επικρατήσαμε επί ενός πολύ δύσκολου αντιπάλου. Δεχτήκαμε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις της παράτασης μ’ ένα απρόσμενο γκολ, αλλά στα πέναλτι με την ευστοχία μας και με το Φίλιππο που απέκρουσε δύο πέναλτι νικήσαμε δίκαια. Ευελπιστώ και στον αγώνα με το Ηράκλειο, να χαμογελάσουμε πάλι και να χαρίσουμε ακόμη ένα τρόπαιο στην ΕΠΣΜ».